Zpěvník

105 let

Hana a Petr UlrychoviOd jisté doby mě začalo zajímat, kdy a jak se obyčejný smrtelník převtěluje v zásobárnu zaručených faktů, nevšedních moudrostí a „veselých příhod z natáčení“, zkrátka v pamětníka.

Jednou ráno jsem se probudil a zjistil, že je to prostě tady. Potom jsem už jenom vyčkával, až bude stejně postižena i má sestra. Stalo se to letos. Na rozdíl od jiných, kteří oslavují pamětnická jubilea už od padesátin, my jako sourozenci začínáme na neuvěřitelných stopětinách.

Co si počít s tímto nezvyklým výročím? Mohli bychom listovat zpět po všech těch už popsaných stránkách. Na mnohých už písmo vybledlo, na mnohých je už skoro nečitelné, některé listy se ztratily. Krásná slova, ohebné věty! Vaším rubem je krátká, děravá a ošidná paměť. Kde tedy hledat vzácná zrnka pravdy? Máme zato, že v lidském díle. Naším hlavním dílem i údělem se staly písně. Ty nejnovější jsou nám asi nejbližší, vždyť teprve teď jsme se naučili zpívat a tak trochu už víme, jak a o čem. Ale málo platné, o tom, co se nám povedlo i o naší nedokonalosti vypovídají nejlíp všechny naše melodie a texty, od těch prvních až do dneška.

Proto tahle knížka, která je věnovaná našim písničkám. Od prvních, bigbítových, až po současné. Nejsou jenom naším dílem. Z textařů nám byl po dlouhou dobu nejbližším souputníkem Ladislav Kopecký, spolutvůrce nejznámějších „javorovských“ písní a divadelní podoby Nikoly Šuhaje loupežníka. Svůj vklad přinesli i všichni muzikanti, co s námi kdy hráli. Svůj otisk zanechali často i ti, kteří to ani netuší. Kolikrát jim úplně stačilo dívat se zvenčí a jinýma očima na to, za čím se pachtíme. Proto jsou mezi písničkami vzpomínky a úvahy našich některých současníků. Přibližují atmosféru doby a souvislosti jejich vzniku.

Samozřejmě, že na následujících stránkách úplně všechny naše písně nenajdete. Možná, že jako z udělání bude chybět zrovna vaše oblíbená. Ale my to příště napravíme!

Je nám teprve 105!